“Dijital Euro” Avrupa Birliği Kendi Dijital Parasını Çıkartıyor !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

“Dijital Euro” Avrupa Birliği Kendi Dijital Parasını Çıkartıyor !

0

Yeni Dijital Para Birimi “Dijital Euro”

Dijital Euro

Kullanıcıların gelir elde etmesine olanak sağlayan kripto paralar günümüzde oldukça popüler hale gelirken Avrupa Birliği, kripto para dünyasına ciddi adımlar ile giriyor. Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan euro dijital hala geliyor.

Avrupa Birliği Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi olan Fabio Panetta’nın açıklamaları;

Merkezi ekonomilere karşı ciddi bir tehdit oluşturan ve hiçbir hukuki dayanağı bulunmayan kripto paralar Avrupa Birliğini harekete geçirmiştir. İlk olarak 2020 yılında ortaya atılan ‘dijital euro’ para birimi, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Avrupa Birliği’nin tanıdığı ilk dijital para birimi olabilir.

Kripto paraların bu kadar popüler olmasının tek nedeni kullanıcılarına sağladığı gelir değildir. Blokzincir teknolojisi kullanan kripto paralar aslında siber güvenlik devrimi olarak da adlandırılmaktadırlar.  Avrupa birliği çıkarılacak olan Dijital Euro para biriminde ise en az kripto paralar kadar gizli ve güvenlikli, kullanılması daha basit olan ve gelir imkanı sunmayan para birimi ile ilgilenmektedir.

Projeden Ne İsteniliyor ?

Avrupa Birliği Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta; Çalışmalarının 5 yıl sürebileceğini aktardı. Avrupa Birliği’nin yapmış olduğu anketler ile birlikte avrupanın bu dijitalleşmeye hazır olduğu sonucu alındı. Panetta sözlerine; Avrupa Birliği’nin bu 5 yıllık süreçte dijital euro projesinden vazgeçme ihtimalinin olduğunu da söylemiştir. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’da yaşayan halk %43 gizliliğe, %18 güvenliğe, %11’i ise kullanım kolaylığı talep ediyordur.(Euronews)

Dijital Euro Dijital Euro Kullanımı Nasıl Olacak ?

Yapılan açıklamalarda öne çıkan başlık ödemelerde kullanıcı bilgisinin paylaşılmayacağıdır. Ödeme işlemleri bluetooth bağlantılı cihazlar aracılığıyla yapılabilecektir. Proje geliştirilmekte olup, yapılan anketlere göre bir yol haritası çizileceğini ve özelliklerini kullanıcılara göre yapılacağını ilettiler.

Avrupa Birliği’nde sık sık gündeme gelen konulardan biriside Kripto Paraların Kullanımı. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Eric Thedeen; Financial Times’a vermiş olduğu röportajda; Sık sık gündeme gelen başta Bitcoin madenciliği olmak üzere tüm kripto madenciliğinin yasaklanması gerektiğini iletmiştir.

Dijital Euro Bilgiyeri.org Şimdi Yapmazsak Bir Daha Yapamayız

Fabio Panetta, Projenin önemine değinerek; ‘ Biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcılarımızın verilerini depolamak ve işlemek, bunlar üzerinden para kazanmak gibi bir düşüncemiz yoktur. Elbette dijital ortamda çeşitli tehlikeler söz konusu. Kullanıcılar dijital dünyaya girmek istiyorlarsa bizde Avrupa Birliği olarak onlara en iyi uygulamayı yapmalıyız. Eğer projeyi ertelersek geç kalabiliriz.

 

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumda bizlerle paylaşabilirsiniz

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?