Covid-19’un Yan Etkisi Olan Gri Madde Nedir, Nasıl Arttırılır ?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Covid-19’un Yan Etkisi Olan Gri Madde Nedir, Nasıl Arttırılır ?

0

Gri Madde 

Beynimizin merkezi sinir siteminde bulunan gri maddenin, IQ seviyemizle doğrudan bir bağlantısı bulunuyor. Bu işin ilginç bir yanı ise beynimizde bulunan gri maddeyi arttırarak IQ seviyemizi de arttırmış bulunuyoruz. Bu yazımızda hem sağlıklı bir hayatın yolunu göstermeyi hem de gri maddeyi nasıl arttırabileceğimizin yollarını gösteriyoruz.

Beynimizin merkezi sinir siteminde bulunan beyaz ve gri maddenin zaten ne kadar önemli olduğu bilindik bir şey. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalara göre beyinde bulunan gri maddenin arttırılabileceği ve ilerleyen yaşlarda korunabileceğini söyleniyor.

Biz de araştırmalar sonucunda kanıtlanmış verileri sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıda vereceğimiz tavsiyeler genellikle kulağınıza tanıdık gelse de unutmayın ki tüm bunlar gri maddenin artmasına ve sağlıklı bir hayatınızın olmasına katkı verecektir.

Gri Madde Nedir ?

gri-beyaz-maddeBeynimizin merkezi sinir sisteminde beyaz ve gri 2 farklı türde madde bulunuyor. Beyaz dediğimiz madde sinir ağlarından oluşmakta ve beyne bilgi aktarımı yapmakta. Hipokampusta bulunan gri maddeyi ise basitçe açıklamamız gerekirse; nasıl düşünmemiz, nasıl hareket etmemiz ve nasıl davranmamız gerektiğini bizlere öğretiyor. Bilim insanları gri maddenin IQ seviyemiz için çok önemli olduğunu ve insanların bilişsel gibi yeteneklerinin tamamen bu maddeye bağlı olduğunu iletti.  Örnek vermek gerekirse Gri maddenin az olması durumunda zihinsel gerilik, alzheimer hastalığı gibi hastalıklarla ilişkilendiriliyor.

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda, yüksek IQ seviyesine sahip  insanlarda yoğun miktarda gri madde bulunmakta. Uzmanlar gri maddeyi yükseltmenin insanların kendi elinde olan bir durum olduğunu açıklıyor.

Gri Maddeyi Nasıl Yükseltebilirim ?

gri-beyaz-madde-covid-yan-etkiMeditasyon

Beyaz ve Gri maddeyi yükseltmek için bir doktora gittiğiniz zaman alacağınız ilk cevap genellikle meditasyon oalcaktır. Meditasyon insan zihnini sakinleştirmekle kalmıyor ayrı zamanda gri ve beyaz maddeyi de yükseltiyor. Meditasyon ve gri madde arasındaki ilişkiyi öğrenmek adına yapılan araştırmada, 8 hafta boyunca en az 27 dakika meditasyon yapan kişilerde gri madde seviyesi çok büyük oranda artmıştır. Yapılan bu araştırmada insanların sadece gri maddeyi arttırmadığı; aynı zamanda kendilerine olan güvenin ve çevresine karşı farkındalığını da arttırdığını göstermiştir. Uzmanlar meditasyonu sadece gri madde arttırmak için değil kendimizi iyi hissetmek içinde yapmamız gerektiğini söylüyorlar.

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak insana hayatının her alanında yardımcı olduğu gibi gri maddeyi de arttırmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapmak gri maddeyi büyük ölçüde arttırmaktadır. Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, haftada en az 150 dakika koşan; insanların beyinlerindeki gri maddeyi arttırdıkları gözlemlenmiştir.

Kahve Tüketimini Kontrol Edin

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre kafeinin beyindeki gri maddeyi azalttığı ortaya çıkmıştır. Bilim insanlarının sunduğu verilere göre kafein miktarını azaltan kişilerde gri maddenin yükseldiği söyleniyor.

Uyku Düzeninizi Düzeltin

Beyin sağlığımıza yapacağımız en güzel şeylerden birisi tabi ki herkesin bildiği gibi uykudur. Bu aktivitede dikkat etmemiz gereken en önemli husus aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmak olacaktır. Gri maddenin artması için bireyin öncelikle uyku düzenini ayarlaması gerekmektedir.

Hafızanızı Zorlayacak Etkinlikler Yapın

Sudoku, Bulmaca vb. gibi aktiviteler yaparak hem hafızanızı geliştirebilir, hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre Puzzle, sudoku ve bulmaca gibi aktiviteler insan beynini büyük ölçüde geliştirmekte.

Covid-19’un yan etkisi olan Gri madde hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi hemen yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Binance Kripto Parayla Ödeme Sistemi Olan ‘Bifinity’yi Duyurdu !

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?