Com, Net ve Org Arasında Farkı Var Mı ?
  1. Ana Sayfa
  2. Web

Com, Net ve Org Arasında Farkı Var Mı ?

1

Temel anlamda bu uzantıların hiçbir farkı yoktur fakat kuruluşunuz için iyi bir domain tercihi yapmalısınız. Eğer hayallerinizde profesyonel bir web sitesi yatıyorsa alan adınıza ve uzantısına çok dikkat etmelisiniz.

.Org, Com ve Net Arasında Farkı Var Mıdır ?

Com, Net ve Org Ne Anlama Geliyor ?

İlk web siteleri çıkacağı zaman insanların aradığını daha kolay bulabilmesi için alan adlarına bir anlam yüklemek istemişlerdir. Geçmişte yüklenen bu anlamlar günümüzde geçerliliğini koruyamamakta. Web sitelerinin çıktığı ilk dönemlerde de çok kullanılan bu 3 alan adının ne anlama geldiğini birlikte öğreneceğiz.

.Org

Bu uzantımızın çıktığı zamanki amacı kar amacı gütmeyen kuruluşlar için geçerliydi. Günümüzde herkes bu amaçla bu uzantıya sahip olmasa da hala bu amaçla kullanan hayır kuruluşları gibi siteler mevcuttur. Kural olarak bu uzantıya sahip siteler diğer sitelere göre daha itibarlıdır diyebiliriz.

.Com

Bu uzantımız geçmişte kar amacı güden şirketler ve kişiler tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzdeki en popüler uzantı olarak kabul edildiğinden artık kullanıcılar anlamına bakmadan ve kendi kuruluşlarının amacına bakmaksızın bu uzantıya sahip olmak istiyorlar.

.com çok fazla sitede kullanıldığından dolayı insanlara güven vermeyi başarmıştır. Doğal olarak bu güvenden de yararlanmak isteyen kullanıcıların ilk tercihi genellikle .com olabiliyor.

.Net

.Net ya da diğer adıyla ağ diyebiliriz. Bu uzantıyı genellikle teknoloji şirketleri tercih etmektedir. Kullanıcılar akıllarındaki alan adını .com da dolu olduğunu görünce genellikle 2.tercihleri .net oluyor diyebiliriz.

Kurallara Neden Uyulmadı ?

Geçmişte kurulan web siteleri gerek içerik gerekse etkileşim açısından oldukça düşük bir seviyedeydi. Dünyada internet kullanan ve web sitelerine ulaşabilen kişi sayısı çok azdı. Bu nedenden dolayı bu uzantılara bir anlam yüklemek ve elde bulunun az sayıdaki web sitesine bu kuralı dayatmak o dönemde daha kolaydı. Zaman ilerledikçe dünyanın her kesminden insanlar internet ile tanıştı ve bunun sonucunda web sitelerine ilgi arttı.

2000’lerin başlarında web sitelerindeki artık ve profesyonelleşme sonucunda insanlar git gide alan adı anlamlarından uzaklaşmaya başladılar. Günümüze gelindiğinde ise kullanıcıların düşündüğü tek şey popülarite ve güvendir. Bu yüzden artık alan adlarının anlamları çok önemsenen bir konu değil diyebiliriz.

Düşünce çok güzel fakat günümüzde bu kadar web siteyi bu amaçlar doğrultusunda açtırmak oldukça zordur. Zaman geçtikçe eski anlamlarını da bilen kişiler azalmakta ve anlamları yok olmaktadır.

Bir Sitenin Güvenli Olup Olmadığını Alan Adından Öğrenebilir Miyiz ?

Bu soruyu bir örnek vererek açıklayalım. Size 2 tane alan adı alma şansı verilseydi aşağıdakilerden hangisini seçerdiniz ?

www.bilgiyeri.org

www.bilgiyeri.xyz

Çoğu kullanıcı gibi sizde www.bilgiyeri.org uzantısını seçmek isterdiniz ama aslında bu iki uzantının temel anlamda hiçbir farkı yoktur. Güvenirliği uzantı ile öğrenemeyeceğimizi anladık fakat nasıl öğrenebiliriz ?

Bir sitenin güvenli olup olmadığını öğrenmenin en basit yöntemi;

HTTP ve HTTPS

HTTP, köprü metni aktarım protokolü anlamına gelmektedir. SSL sertifikası eklenemediği için genellikle güvenli olmadığı saptanır.

HTTPS ise bir sitenin SSL sertifikası olduğunu içerdiğinden dolayı genellikle güvenlikli bir site diyebiliriz.

 

Web Sitem İçin Hangi Alan Adını Seçmeliyim ?

Yukarıda .org, com ve net uzantılarının anlamlarını öğrendik. Eğer web sitesini ticari bir amaç uğruna açacaksanız .com, Kar amacı gütmeyen bir web sitesi açacaksanız .org, Bir teknoloji vb. alanda web sitesi kuracağım derseniz .net uzantılarını seçebilirsiniz.

Dediğimiz gibi genellikle amacına bakılmaksızın .com tercih edilse de bu 3 alan adı oldukça iyi yapılandırılmıştır. Bu doğrultuda kuruluşunuza en iyi alan adını verebilirsiniz.

Alan Adı Nedir ? yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz

.Org, Com ve Net Arasında Farkı Var Mıdır ?

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir