Chromium Nedir , Nasıl Kullanılır ? İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Web

Chromium Nedir , Nasıl Kullanılır ? İşte Detaylar

0

Chromium Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Chromium, Google şirketi tarafından geliştirilen ve aynı Chrome gibi kullanılabilen bir internet tarayıcısıdır. Çoğu kişinin Chromium nedir ve nasıl kullanılır gibi sorular sorduğu bu internet tarayıcısı açık kod kullanılarak tasarlanmıştır. İsteyen kişiler bu kodları kullanarak kendi tarayıcılarını oluşturabilirler.

Chromium’un Avantajları Nelerdir ?

Chromium, kullanıcılara sağladığı avantajlar ile ön plana çıksa da yükleme esnasında karşılaşılan sorunlar nedeniyle dezavantajlı halede gelebilmektedir. Peki bu internet tarayıcısının avantajları nelerdir ?

  • İnternet tarayıcısının açık kodlu olmasından dolayı üzerinde geliştirmeler yapılabilmektedir. Kullanıcıların kendi internet tarayıcısını oluşturmasına olanak sağlayan bir bir yazılım kullanmaktadır.
  • Güçlü bir yazılımın aksine oldukça basit güvenlik açıkları olan Chromium, Chrome ile uyumlu olan birçok uygulamayı da kendi bünyesinde çalıştırabiliyor.
  • Chrome’a oranla daha basit kullanılabilmesi ve daha hızlı olması bir tercih sebebi olabilmektedir.

Kendi tarayıcısını oluşturmak isteyen geliştiriciler Chromium’u indirerek kullanabilirler. Tarayıcının büyük dezavantajları olmamasına rağmen kullanıcı ara yüzünde çıkan sık reklamlardan dolayı kullanıcılar rahatsız olabilmektedir.

Chromium Güvenilir mi ?

Akıllara ilk gelen sorunun cevabı tabi ki evet. Chrome gibi kullanıcılarda online olarak hangi bilgilerin paylaşıldığı üzerinde bir kontrole erişebilmektedir. Ayrı zamanda Chromium’u güncel tuttuğunuz zaman güvenlik önlemlerini de almış olursunuz.

Chrome Kullanmak mı, Chromium Kullanmak mı ?

 

chromium-nedir

Bu sorunun cevabı tabi ki kullanıcılara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Chromium’da aynı Chrome gibi kullanıcı deneyimlerini esas alır. Chromium Chrome’a göre daha erken güncelleme alır fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta yer alıyor. Chromium Chrome gibi otomatik olarak güncelleme almaz. Chromium’a gelen güncellemeleri manuel şekilde yapmanız gerekmektedir. Yapmamanız halinde kötü yazılımlara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

Peki sizin bu konu hakkındaki fikirleriniz nelerdir ? Aşağıda yer alan yorumlar kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Twitter Mavi Tik Ücreti Ne Kadar ? İşte Detaylar

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?