Chip Tuning Nedir, Nasıl Yapılır ? İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Chip Tuning Nedir, Nasıl Yapılır ? İşte Detaylar

0

Araba modifiye tutkunlarının yeni gözdesi olan Chip Tuning nedir ? bu işlem arabaya zarar verir mi ? gelin detayları birlikte inceleyelim.

Kullanmakta olduğumuz otomobiller spor olmasa da yapacağımız modifiye ile birlikte aracımızın performansını arttırabiliriz. Son dönemlerde ise aracın üzerinde hiçbir fiziksel değişim gerektirmeyen yeni bir yöntemin git gide popüler bir hal aldığını görmekteyiz. Peki Chip Tuning nedir ? Bu işlemi arabamıza nasıl yaptırırız ?

Chip Tuning Nedir ?

Günümüzde satılan otomobillerin hemen hemen hepsinde sistemin bütününü yöneten bir beyin bulunmakta. Kimi sistemde sadece araca yetecek kadar, kimi araçlarda ise yolcuları eğlence sistemi ile eğlendirecek kadar gelişmiş olabilmektedir. Fakat bu sistemlerin ortak noktaları araç ile ilgili bilgileri bünyesinde barındırıyor ve yönetiyor olmasıdır. Örnek vermek gerekirse tüm üretim bandından çıkan Honda Civic’lerin hangi devirde nasıl vites değiştireceği, yakıt tasarruf modları gibi tüm modların yazılımı aynıdır.

Ancak Chip Tuning adı verilen yazılım modifiyesi sayesinde bu ayarlar üzerinde oynanması mümkün. Hatta sadece modifiye yazılımı değil ayrı zamanda araca yeni bir beyin görevi görecek çip de ekletilebiliyor. Bu yol sayesinde aracı fabrika çıkışına göre daha performanslı bir hale getirebilirsiniz. Chip Tuning ile birlikte ayrıca aracınıza daha az yakıt tükettirebilirsiniz.

chip-tuning-nedirGenel hatlarıyla baktığımız zaman bu işlem çok mantıklı gözüküyor. Çünkü motorda yada otomobilin diğer parçalarında tek bir vidayı bile değiştirmeden sadece yazılım yoluyla aracın performansını arttırabiliyoruz. Bu yazılım sayesinde arabalarımızın beygir güçleri ile de oynayabiliyoruz.

Bu sistem tabi ki her zaman bizim lehimize olmayabilir. Çünkü aracı geliştiren kişiler 400 beygir verebilecek bir motoru 200 beygir ile sınırlandırmıyorlar. Bundan dolayı yapılan ayarlamalar sonrasında tek bir vida bile değiştirmeden 80 beygir gücünü yükselttim dediğiniz arabanız hurdaya çıkabilir.

Fakat piyasada bu işi uzun zamandır farklı otomobillerde yapan ustalar bulunmakta. Bu işlemi gerçekleştirecekseniz sizin de işin ehli birisini bulmanız gerekiyor. Aracınıza özel yapılan ayarlamalar sonrasında sizde 150 beygirlik bir arabanızı 170 beygire çıkartabilirsiniz.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize görüşünüzü aktarbilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobil ! 2022

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?