Cambridge Analytica Nedir ? İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. Merak Edilenler ?

Cambridge Analytica Nedir ? İşte Detaylar

0

Cambridge Analytica Nedir ?

Cambridge Analytica nedir ? , 2018 yılında iflas eden bir veri analiz şirketidir. Şirket, politik kampanyalar için hedeflenmiş reklamcılık ve mesajlaşmayı azaltmayı hedefleyen bir veri madenciliği şirket olarak faaliyet gösteriyordu.

istihbarat kurucuları, Britanyalı siyasi görevleri Alexander Nix ve Amerikalı bilgisayar bilimcisi Robert Mercer’dir. Cambridge Analytica, özellikle 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kampanyası için çalışmasıyla tanındı.

Cambridge Analytica Ne Gibi İşlemler Yapar ?

Cambridge Analytica’nın işleyişi, Facebook’tan topladığı kullanıcı verilerinin kullanımı nedeniyle tartışma hale geldi. Şirket, Facebook kullanıcılarının profil bilgilerini toplama ve bu bilgileri seçmen verileri tahmin etmek için kullanmak için geliştirdiği bir uygulama. Ancak, bu uygulama, kullanıcıların arkadaşlarının profillerindeki bilgilerini de toplar. Bu şekilde, Cambridge Analytica, 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel hesabını topladı.

Bu içeriği, politik kampanyalar için hedefli reklamcılıktan kurtulmayı sağlamak için. Cambridge Analytica, seçmen bulguları tahmin etmek için psikometrik profil oluşturma tekniklerini kullanarak, insanların seçimlerini nasıl yapacaklarına dair tahminlerde bulunmak için bu verileri kullandı.

cambridge analytica nedir, nasıl çalışır ?

Cambridge Analytica’nın Facebook haklarının kullanılması, Facebook’un veri güvenliği uygulamalarının ve kullanıcı bilgisayarlarının erişimini kısıtlayan yasal düzenlemelerin tartışılmasına neden oldu. Ayrıca, Cambridge Analytica’nın etkisi, siyasi kampanyalarda veri toplama ve analizindeki etik ve yasal sorunlar hakkında birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Oraj soğukları nedir hiç merak ettiniz mi ? İlgili yazımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen web sitemizi takip etmeyi unutmayın..

 

Cambridge Analytica nedir ?

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?