Brent Petrol Nedir ? Akaryakıta Gelen Zamlar Duracak Mı ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Brent Petrol Nedir ? Akaryakıta Gelen Zamlar Duracak Mı ?

0

Rusya-Ukrayna krizi sonrasında yükselişe geçen ve durmak bilmeyen Brent petrol nedir ? Akaryakıta daha ne kadar zam gelecek ? tüm soruların cevabı şimdi yazımızda !

Yaşanılan kriz sonrası tüm dünyada akaryakıt zamları peş peşe geldi. Brent petrolün varil fiyatında yaşanılan bu yükselişten en çok etkilenen ülkelerden biriside Türkiye oldu. Son dönemlerde neredeyse her gün benzin ve motorine zam haberi gelmekte. Rusya’ya uygulanması beklenen yaptırımlardan birisi olan petrol ambargosunun konuşulmasıyla birlikte petrol fiyatları tarihin en büyük yükselişini gördü. Peki Brent Petrol nedir ve neden bu kadar hızlı artmaktadır ?

İnsanlar dünyada sadece tek bir çeşit petrol olduğunu düşünüyor olsa da, günümüzde keşfedilen 150’nin üzerinde petrol türü bulunmaktadır. Brent Petrol, WTI ve Umman rafineleri en çok kullanılan çeşitler oldukları için diğer türleri uzmanlar çok fazla konuşmamakta.

Brent Petrol Nedir ? 1 Varilden Ne Kadar Benzin Çıkmakta ?

akaryakit-zamlari-ne-zaman-duracakBenzin; Latincede taş anlamına gelen petra ile yağ anlamına gelen oleum sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Sudan daha yoğun olan petrol, hibro karbonlardan oluşan, arttırılmış yer altından çıkarılan, doğal yanıcı minarel yağı olarak tanımlanabilir.(Shiftdelete).

Petrol dünyanın tek bir bölgesinden çıkarılmadığı için çıkarıldığı bölgeye göre kalite farkı yaşanmaktadır. Bu duruma bağlı olarak petrolün çıkarıldığı bölgeye göre rengi de değişebilmektedir. Vatandaşlarımıza petrolün ne olduğu sorulduğunda, genellikle akaryakıt cevabı alınsa da benzin petrolün işlenmiş halidir.

Ham petrolün kullanım alanı çok sınırlı olsa da Rafineri gibi yerlerde bu petrol işlenerek bir çok alanda kullanıma sunulabilmektedir. Günümüzün teknolojisiyle ham petrolü rafineri sayesinde işleyerek 100 bine yakın  farklı üründe kullanabiliyoruz. En yaygın kullanım alanı da hepimizin bildiği gibi akaryakıt ve enerji sektörüdür.

Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinen Brent; Günümüzde tüm dünya petrol piyasasına yön vermekte. 0.37’lik sülfür oranı ile tatlı petrol olarak nitelendirilen Brent Petrol, işlenmesinin daha kolay olması nedeniyle daha ön plana çıkmaktadır.

Brent Petrolün açıkladığı Varil zamlarında merak edilen konulardan biriside Varilin kaç litre benzin aldığıdır. 1 Varilin alabildiği benzin oranı 159 litre diyebiliriz. Petrolü ham olarak çıkardığımız için Rafinerinin kalitesi çok önemlidir. 1 varilin ortalama değeri ;

ABD; 63 litre benzin, 22 Litre fueloil elde edilir

Ortadağu; 31 litre benzin, 63 litre fueloil elde edilir.

Brent Petrolün Günümüzdeki Varil Fiyatı

brent-petrol-akaryakit-zamlariRusya-Ukrayna krizinden sonra halihazırda artışa geçen brent petrol, Rusya’ya petrol ambargosu konuşulduktan sonra daha da yükseldi. Günümüzde Brent Petrolün varil fiyatı 139 dolara ulaştı.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz

Son yazımızı okudunuz mu ?

WhatsApp mesajlara emoji ile tepki verme özelliğini tanıttı ! 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?