Bitcoin’in Kurucusu: Satoshi Nakamoto
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi

Bitcoin’in Kurucusu: Satoshi Nakamoto

2

Satoshi Nakamoto Kimdir ?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminin yaratıcıları tarafından kullanılan anonim isimdir. Nakamoto ismi çoğu zaman Bitcoin ile eşanlamlı olmasına rağmen, isminin temsil ettiği gerçek kişi bulunamadı. Ve birçok insanı bunun bir grup insan için bir takma isim olduğuna inandırdı.

Satoshi Kimliğini Açıklayacak Mı ?

Basitçe söylemek gerekirse, muhtemelen hayır. Herkes Nakamoto’nun kimliğini bilmek istiyor ve bunu ortaya çıkarmak için bir umut ışığı var. Ne yazık ki, bu olayların çoğunun aldatmaca olduğu ortaya çıktı.

İlk ortaya çıkan ve kendisinin Nakamoto olduğunu söyleyen Dr. Craig Wright oldu.  Hatta BBC ve diğer bazı medya kuruluşları bunu kanıtladığını iddia edecek kadar ileri gitti.

Gerçek şu ki Nakamoto büyük ihtimalle kendini asla ifşa etmeyecek. Nakamoto açıkça şöhret için değil, dünyanın tamamı için dijital işlemleri yürütmek için daha güvenli, daha kolay, daha hızlı ve daha şeffaf bir yol gördü. Nakamoto birçokları için bir kahramandır ve bu durumda bırakılmalıdır.

Satoshi Nakamoto kimdir

Kendine Nakamoto Diyen Kişiler

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto, 2014 yılının Mart ayında bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafından Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırılan Kaliforniya’da bir akademisyen ve mühendistir. 

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel direklerinden biri Hal Finney’dir. Finney 2014 yılında öldü. Finney, piyasaya sürülmesinden önce ve sonra Bitcoin topluluğunda aktifti. Ve Finney, bir işlemde Bitcoin alan ilk kişidir.

Nick Szabo

Finney gibi, Szabo da erken bir cypherpunk’tı ve bu çevredeki birçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü şahısların güvenine bağlı olmayacak “Bitgold” adlı bir dijital para birimini varsayan bir blog yazısı yazdı. 

Craig Wright

Satoshi Nakamoto’nun arkasındaki kişi olarak aday gösterilecek daha renkli karakterlerden biri de Avustralyalı bir akademisyen ve iş adamı olan Craig Wright. Wired ve Gizmodo’daki iki makale, Wright’ın Bitcoin’in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü. Ancak sonraki araştırmalar onun ayrıntılı bir aldatmaca yaptığı sonucuna vardı. Aralık 2021’de bir jüri, eski bir meslektaşı olan merhum David Kleiman’ın mülkü tarafından Wright’a karşı açılan bir hukuk davasını reddetti. Kleiman’ın mülkü, Wright ve Kleiman’ın birlikte Bitcoin’i yarattığını ve bu nedenle Wright’ın iddia edilen 1,1 milyon BTC zulasının yarısına borçlu olduğunu savunmuştur..

Wright davayı kaybetmiş olsaydı, mahkeme muhtemelen bu madeni paraların %50’sini taşımasına karar verirdi, bu da Wright’ın Satoshi cüzdanlarını kullanması gerekeceği anlamına gelir. Ancak davayı kazanarak Wright’ın böyle bir davaya boyun eğmesi gerekmiyordu. Yine de, madalyonun arkasındaki adam olduğunu iddia ediyor.

Satoshi Nakamoto bitcoin

20.Yüzyılın İkonu Frida Kahlo Kimdir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir