Birlikten Berekete Uygulaması Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Birlikten Berekete Uygulaması Nedir ?

0

Maliye Bakanlığı’nın Yeni Uygulaması “Birlikten Berekete”

Birlikten Berekete ? Pandemi ile birlikte başlayan ekonomik bunalımlar ve sonrasında gelen enflasyon krizinden  en çok etkilenen ülkelerden biriside tartışmasız Türkiye olmuştur.

2021 yılının son kesiminde Merkez Bankası’nın faizleri düşürme politikası ve artan enflasyon vatandaşların alım gücünü epey düşürmüştür. TUİK‘in yaptığı açıklamalara göre 2021 yılı enflasyonu 36.08 olarak açıklanırken, çoğu uzmana göre bu oranlar %80 e dayanmış durumda.

Son aylarda artan enflasyon oranı ile birlikte fiyatlarda da hızlı bir şekilde artış görülmüştür. Uzmanların yaptığı açıklamalar ve tahminlere göre 2022 yılı içerisinde de fiyatlar düşmeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyondan etkilenen tüketiciler için yeni bir uygulama tanıttı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı desteği ile “Birlikten Berekete” uygulamasını tanıttı. Birlikten Berekete uygulaması fahiş fiyatlardaki ürünlere karşı vatandaşları bilgilendirmeyi sağlayacaktır.

Birlikten Berekete Uygulaması Nedir ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bu mobil uygulama sayesinde tüketiciye bir yol haritası sunacaktır. Tüketici bu uygulama sayesinde hangi ürünün hangi markette daha ucuza satıldığını öğrenebilecektir.

Uygulamanın sunduğu avantajlardan birisi olan “Hesap Makinesi” özelliği ile tüketiciler, yapılan alışverişin ucuz ve uygun olarak nerden yapılabileceğini öğrenmiş oluyorlar.

Birlikten Berekete Uygulaması

Uygulamanın temel amacı ise üreticiden tüketiciye kadar herkesin iş birliğiyle enflasyonu düşürmesidir. Uygulama ayrı zamanda enflasyon ile mücadelede yapılan adımların uygulanıp uygulanmadığını takip eden ve fahiş fiyatları kontrol eden bir adres olacaktır.

Enflasyon ile mücadele ekibi ilk başta fiyatları yükseltip daha sonrasında kampanya adı altında fırsatçılık yapanları da bu uygulama sayesinde denetleyip gereken idari yaptırımları uygulayacaktır.

Birlikten Berekete Ne Zaman Kullanılacak ?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati uygulamanın 1 mart 2022 yılında kullanılabileceğini iletmiştir.

Birlikten Berekete Uygulamasının Özellikleri

Vatandaşlar bu uygulama ile birlikte en uygun ve en ucuz ürünlerin; nerede olduğunu oldukça kolay olan filtreleme özelliği ile bulabileceklerdir. Uygulamada bulunan hesap makinesi özelliği ile tüketiciler yaptıkları alışverişin tutarını hesaplayıp istedikleri marketten ürünlerini alabileceklerdir. Uygulamaya yeni eklenen ürünler iş yerleri; ve ön plana çıkan işyerleri için arama çubuğu özelliği olacaktır.

Uygulamada üreticiden tüketiciye kadar her kesimin desteği ile enflasyon oranının düşürülmesi; ve fahiş fiyat uygulayan işletmelerin gereken cezaları alması hedeflenmiştir.

Birlikten Berekete Uygulaması 2

Bir Önceki Haberimizi Okudunuz Mu ?

Whatsapp Plus Nedir ? Özellikleri Nelerdir ? 2022 !

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?