Bilimin Çocuğu Stephen Hawking Kimdir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi

Bilimin Çocuğu Stephen Hawking Kimdir ?

0

Stephen Hawking, fizik ve kozmolojide çığır açan çalışmalar yapmış ve kitapları bilimin herkes için erişilebilir olmasına yardımcı olmuş bir İngiliz bilim adamı, profesör ve yazardı. 

Zaman ve uzay üzerine popüler yazısında tartıştığı kara delikler ve kozmik enflasyon üzerine teorik modelleri geliştirmesiyle tanınan teorik bir fizikçi ve kozmologdur. Üniversite Eğitimi 1959’da, 17 yaşında Oxford Üniversitesi’nde fizik okumak için gittiğinde başladı. Cambridge Üniversitesi’nde doktora yapmak isteyen Hawking ,şimdilerde Big Bang teorisini radyoda alay ederek ortaya  atmasıyla ünlü olan, astronom Fred Hoyle‘un artık öğrenci almayacağını öğrenince hayal kırıklığına uğradı.

Danışmanı, Dennis Sciema adında nispeten bilinmeyen bir araştırmacıydı. Sciama’nın şöhretten yoksun olduğu şeyi akıl hocalığı yaparak telafi etmekten çok, genç bir Hawking’i kendi ilgi alanlarını takip etmeye teşvik etti. Hoyle’un Big Bang’i küçümsediği yerde, Hawking onun şampiyonu oldu.

Stephen Hawking’in Big Bang Keşfi

Roger Panrose’un kara deliklerin merkezlerindeki sonsuz yoğun uzay-zaman noktası üzerindeki çalışmasını takiben , Hawking , Evrenin kökenlerinin benzer fizikte bulunabileceğini iddia etmek için genel görelilik matematiğini kullandı.

Stephan Hawking ve Panrose, Evrenin başlangıç ​​enerjisini sonsuz derecede küçük bir hacimde tanımlayan kozmolojik tekillikler üzerine şimdi ünlü teorilerini yayınladılar.

Kitapları

Yıllar boyunca, Stephan Hawking toplam 15 kitap yazdı veya birlikte yazdı. En dikkate değer birkaçı şunlardır:

  • Zamanın kısa tarihi
  • Kısaca evren
  • Zamanın daha kısa tarihi
  • Büyük tasarım

Hastalığı

21 yaşında amyotrofik leteral skleroz ( ALS hastalığı) teşhisi kondu . Çok basit bir anlamda, kaslarını kontrol eden sinirler kapanıyordu. O sırada doktorlar ona iki buçuk yıl ömür verdiler.

Hawking, fiziksel sağlığıyla ilgili sorunları ilk kez Oxford’dayken fark etmeye başladı – ara sıra takılıp düşer ya da konuşmasını bozardı – ancak 1963’e kadar Cambridge’deki ilk yılında bu sorunu incelemedi. Çoğunlukla, Hawking bu semptomları kendine saklamıştı. 

Ancak babası durumu fark edince Hawking’i doktora götürdü. Sonraki iki hafta boyunca, 21 yaşındaki üniversite öğrencisi, bir dizi testten geçtiği bir tıp kliniğinde evini yaptı.

Bir keresinde, “Kolumdan bir kas örneği aldılar, bana elektrotlar soktular ve omurgama biraz radyo-opak sıvı enjekte ettiler ve yatağı yatırırken X-ışınlarıyla yukarı ve aşağı gidişini izlediler” dedi. “Tüm bunlardan sonra, multipl skleroz olmadığı ve atipik bir vaka olduğum dışında bana neye sahip olduğumu söylemediler.”

Ancak sonunda doktorlar Hawking’e ALS’nin erken evrelerini teşhis etti. Bu, kendisi ve ailesi için yıkıcı bir haberdi, ancak birkaç olay onun tamamen umutsuz olmasını engelledi. 

Bunlardan ilki Hawking henüz hastanedeyken geldi. Orada, lösemi hastası bir çocukla aynı odayı paylaştı. Oda arkadaşının yaşadıklarıyla ilgili olarak, Hawking daha sonra, durumunun daha tolere edilebilir göründüğünü düşündü. 

Çoklu kişilik Bozukluğu nedir ?

Evren ve Kara Delikler Üzerinde Araştırma

1974’te Hawking’in araştırması, kara deliklerin bilim adamlarının düşündükleri bilgi boşlukları olmadığını gösterdiğinde, onu bilim dünyasında bir üne kavuşturdu. 

Basit bir ifadeyle, Hawking, radyasyon biçimindeki maddenin, çökmüş bir yıldızın yerçekimi kuvvetinden kaçabileceğini gösterdi. Başka bir genç kozmolog olan Roger Penrose, daha önce, yıldızların kaderi ve kara deliklerin oluşumu hakkında çığır açan bulgular keşfetmişti ve bu, Hawking’in evrenin nasıl başladığına dair kendi hayranlığından faydalanıyordu. 

İkili daha sonra Penrose’un önceki çalışmalarını genişletmek için birlikte çalışmaya başladı ve Hawking’i dünyanın kara delikler ve evren hakkındaki düşüncesini yeniden şekillendiren ödüller, kötü şöhret ve seçkin unvanlarla dolu bir kariyer kursuna yönlendirdi. 

Hawking’in radyasyon teorisi doğduğunda, duyuru bilim dünyasına şok dalgaları gönderdi. Hawking, 32 yaşında Kraliyet Cemiyeti üyesi seçildi ve daha sonra diğer onurların yanı sıra prestijli Albert Einstein ödülünü kazandı.

Ağustos 2015’te Hawking, kara delikler ve can sıkıcı “bilgi paradoksu” hakkındaki yeni teorileri tartışmak üzere İsveç’te bir konferansta göründü. 

Bir kara deliğe giren bir nesneye ne olduğu konusunu ele alan Hawking, nesnenin fiziksel durumu hakkındaki bilgilerin “olay ufku” olarak bilinen bir dış sınır içinde 2B biçimde saklanmasını önerdi. Kara deliklerin “bir zamanlar düşünüldükleri ebedi hapishaneler olmadığına” dikkat çekerek, bilginin başka bir evrene salınma olasılığını açık bıraktı.

Hawking’in Ölümü

14 Mart 2018’de Hawking, 50 yıldan daha uzun bir süre önce onu öldürdüğü varsayılan hastalık olan ALS’den nihayet öldü. Bir aile sözcüsü, ikonik bilim insanının İngiltere’nin Cambridge kentindeki evinde öldüğünü doğruladı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?