Beynin En Detaylı Haritası Çıkartıldı ! Beyin Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Beynin En Detaylı Haritası Çıkartıldı ! Beyin Haritası

0

Beynin Bugüne Kadarki En Detaylı Haritası Çıkartıldı

Beynin En Detaylı Haritası

Sydney Üniversitesi’ndeki bilim insanları, beynin bugüne kadarki en detaylı haritasını çıkarttılar. Çıkartılan bu harita, özellikle hipokampus bölgesine dair önemli bilgiler sundu. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Sayesinde duygular yaşayabildiğimiz,  hatıralar biriktirdiğimiz ve düşünebildiğimiz organımız beyin, halen açıklanmaya muhtaç bir gizeme ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bilim insanlarının her geçen gün yeni bir keşif yaptığı beyin, şimdi hiç olmadığı kadar detaylı bir şekilde uzmanlar tarafından haritalandırıldı.

İşte Beynin En Detaylı Haritası

Aşağıda gördüğümüz görsel, bilim insanlarına göre hipokampusle doğrudan bağlantılı olan ve hafıza bölümünde önemli işleri yapan beyin bölgelerinin bir haritasıydı. Harita, hipokampus ile ilgili enteresan bir bilgiyi de ortaya koydu.

Haritaya bakacak olursak, hipokampusun beynin karar, hafıza ve değerlendirme görevlerinde çalışan ön lobundaki bölgelerle daha az bağlantıya sahip olduğu sonucuna varıldı. Haritaya göre en fazla bağlantı ise görsel bilgilerin işlendiği bölgeler arasında olmaktaydı.

beynin-bugüne-kadarki-en-detaylı-haritası

Bu durum ise özellikle hipokampusun rolüne bakılınca enteresan olarak nitelendirilse de aslında çokta enteresan bir durum değildi. Çalışmanın başındaki isim olan Dr. Marshall Dalton, bu durumu aşağıdaki kelimeler ile açıkladı ;

“Bu, hipokampusun sadece hafızada değil, aynı zamanda hayal gücümüzde ve zihnimizin gözünde zihinsel imgeler oluşturma yeteneğimizde de önemli bir rol oynadığını düşünürsek mantıklıdır.”

Hipokampus, yön bulmada bizlere destek olurken bu süreçte, hafızamıza aldığımız bir alanı da hayal ederken aklımızda bir görsel oluşturmamıza da destek oluyor. Yani daha önce gittiğimiz bir yeri düşünürken olaya hipokampuste giriyor.

 

Beynin En Detaylı Haritası Nasıl Oluşturuldu ?

Bilim insanları haritayı oluşturabilmek için ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından uygulanan Human Connectome Projesi kapsamında topanan birçok beynin MRI taramasından yararlandı. Oluşturulan bu haritanın Alzheimer gibi hafızayı etkileyen sağlık durumlarına karşı yardımcı olması da beklenmektedir.

 

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Myrtle Corbin Kimdir ? İşte Hayat Hikayesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?