Bengi Döngüsü(33 yıl döngüsü) ne demek ?
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Bengi Döngüsü(33 yıl döngüsü) ne demek ?

0

Bengi döngüsü(33 yıl döngüsü), zaman kavramının döngüsel bir şekilde olduğunu ve yaşanılan tüm olayların evrenin sonuna dek yeniden yaşanılacağı inancıdır. Nietzsche, Bengi dönüş kavramına epeyce bir zaman harcamış. Bengi dönüş kavramına ilk olarak “Şen Bilim” kitabında bahsetmiş. “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabında ise bu konuyu daha çok ele almıştır. Nietzsche kendisine bu hayatta her yaşanılan olayın geçmişteki olayların bir yansıması mı diye sormuştur.

 Aslında bu soru hayatın anlamına tek kalemde cevap bulmayı hedefliyor.. Eğer hayatınızı baştan yaşama, aynı seçim ve hataların hepsini yapma, aynı keyif ve acıların hepsini hissetme fırsatı sunulsaydı ve siz de mutlulukla “Evet” deseydiniz; o zaman hayatınız yaşamaya değer olurdu. Eğer bunu yapamıyorsanız, o zaman ise çuvallamış olurdunuz. Bu biraz sert bir değerlendirme gibi görünüyor fakat Nietzsche’nin de neşeli bir yapısı olduğu söylenemez.

bengi dönüş

Nietzsche’nin daha özel yazılarına baktığımız zaman, tüm bu sorunlar onun tarafından bir varsayım olarak görülmüyor. Bu konuya Nietzsche içtenlikle inanmış gibi duruyor. Kayıtlarda kardeşine gönderdiği mektupta bu konuyu düşünmekten ızdırap duyduğunu dile getirmiştir. Nietzsche Bengi Döngüsünün gerçek olup olmadığını daha derinden araştırmak için fizik bölümü bile okumak istediğine dair kanıtlar vardır.

Şen Bilim kitabında şu şekilde bahsetmiştir;

“Yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni hiçbir şey olmayacak: Yaşamındaki her acı, her sevinç, her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilemeyecek kadar küçük ya da büyük her şey, arka arkaya ve aynı sırayla, sana dönecek – ağaçların arasından süzülen şu alacakaranlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile, yeniden ve yeniden baş aşağı çevrilecek.”

Nietzsche Bengi Döngüsü ve Dark

Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” adlı kitabından esinlenerek yayın hayatına başlayan Netflix’in Alman bilim kurgu dizisi DARK, netflix de en popüler diziler arasında yerini almaktadır. geçtiğimiz aylarda 3. ve son sezonunu yayınlayacağını açıklayan dizi ilk 2 sezonu ile seyirciyi ekrana bağlamıştı.

Sevilen dizide Nietzsche’nin Bengi döngüsü konu olarak ele alınmıştır. Dark, hayatın bir labirent olduğunu söylüyor. Bazı insanlar tüm hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçiriyor fakat yalnızca tek bir yol var, o da daha derine götürüyor. Küçük bir Alman kasabası olan Widen’da her 33 yılda bir tekrarlanan gizemli kaçırılmalar ve cinayetler meydana geliyor. Bu kaçırılmaların ve cinayetlerin perde arkasında ise zamanda yolculuk bulunuyor.

 

Kıyamete Dönüş: Tanzanya Kara Kutusu Nedir ? 

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?