Baykar Yeni Projesini Duyurdu ! DİHA Geliyor
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Baykar Yeni Projesini Duyurdu ! DİHA Geliyor

0

diha nedir ? 

Baykar şirketi, dikey iniş kalkış yapabilen yeni insansız hava aracının uçuş görüntülerini paylaştı. Gelin yeni çıkarılacak olan Baykar DİHA’nın Özelliklerine birlikte bakalım.

Herkes TCG ANADOLU amfibi hücüm gemisi için tasarlanan TB3 sihaları beklerken Baykar şirketi yeni bir projesini duyurdu. BAYRAKTAR DİHA, yani dikey iniş kalkış yapabilen insansız hava aracı sisteminin test uçuşlarının videosu yayınlandı. Dikey iniş kalkış yapma kabiliyetine sahip olan bu yeni insansız hava aracı, pist ihtiyacı gerekmediği için deniz platformlarından, karakol bölgelerindeki ve askeri birliklerde rahatlıkla kullanılabilecektir. Şimdi gelin birlikte DİHA’nın Özelliklerine bakalım…

BAYRAKTAR DİHA Özellikleri !

 • Azami kalkış ağırlığı : 50 Kilogram
 • Faydalı yük kapasitesi : 5 Kilogram
 • Sensör füzyonu yardımlı tam otonom
 • Haberleşme aralığı : 150 km
 • Seyir hızı : 45-50 knot
 • Havada kalınan süre : 12 saat
 • Dikey iniş kalkışlı tam otomatik uçuş
 • Lazer işaretleyici
 • Lazer mesafe ölçer
 • Operasyone İrtifa : 9 bin feet ile 15 bin feet arası
 • Hataya dayanıklı sistem mimarisi
 • Üç  yedekli uçuş kontrol sistemi

bayraktar-diha-özellikleri-nedirBayraktar DİHA özellikleri ile birlikte kendi segmentinin en iyi insansız hava araçlarından birisi olarak gösteriliyor. Toplamda 5 motor ve 4 pervanesi olan bu uçak, 4 elektrikli motoru ve dikey pervaneleri ile dikey iniş kalkış yapabiliyor. Arkasında bulunan tek içten yanan motoru ve pervaneleri sayesinde TB2’ler gibi yatay bir şekilde havada seyir halinde kalabileceklerdir.

Yeni çıkarılan bu insansız hava aracı özellikleri sayesinde diğer insansız hava araçlarının aksine bir pist ihtiyacı duymuyor. Bu özellikler sayesinde DİHA, deniz araçlarının veya belirli asgari bölgelerin üstlerinden rahatlıkla dikey havalanabiliyor. Bu araç genel anlamda dikey iniş kalkış özelliği kaldırılınca bir TB2’ye benziyor.

DİHA, üretmiş olduğumuz diğer insansız hava araçları gibi yerli yazılımlar sayesinde tam otonom iniş kalkış yapabilmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan aviyonik sistemler TB2 ve AKINCI sihalarında inin aynısı. Bu açıklanan özelliklere baktığımızda DİHA’nın son teknoloji ile donatıldığını söyleyebiliriz.

diha nedir ?

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşünüzü aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Yerli İnsansız Savaş Uçağı Tanıtıldı: Bayraktar Kızılelma !

Yeni açılan forum sitemizi ziyaret ettiniz mi ? buraya tıklayarak forumumuza gidebilir ve aklınızdaki soruları burdan bize sorabilirsiniz..

Bayraktar DİHA Nedir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?