‘ExoMars’ Avrupa Mars’a Gidemeyecek ! Rusya Krizi Büyüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

‘ExoMars’ Avrupa Mars’a Gidemeyecek ! Rusya Krizi Büyüyor

0

Avrupa uzay ajansı Rus roketi kullanarak başlatacağı ExoMars isimli Mars keşif görevini Rusya ile olan krizden dolayı iptal ettiğini açıkladı.

Avrupa’yı Mars’a gönderecek olan ExoMars isimli görevi, yetkililer iptal ettiğini açıkladı. Avrupa Uzay ajansının (ESA) yapmış olduğu açıklamada, Rus uzay ajansı olan Ruscosmos ile işbirliğinin askıya alınmasıyla birlikte Rus-Avrupa ilişkilerinin durma noktasına geldiğini iletti.

Rus soketi olan Soyus ve Rus iniş araçları kullanılarak Eylül 2022 tarihinde başlatılması planlanan Mars görevi, Mars’a bir ESA görevlisi göndermeyi planlıyordu. Ancak Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ile işbirliğini durdurma kararından sonra bu görev hakkında da açıklamalarda bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı Nedeniyle ExoMars İptal Oldu !

rusyaya-mars-yaptirimi exomars

Avrupa Uzay Ajansı yönetim kurulu, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ExoMars planını değerlendirdi. Uzay ajansının (ESA) yapmış olduğu son açıklamalarda, Mars araştırma ve keşif görevi ExoMars için, Roscosmos ile ilişkilerin aynı şekilde devam etmesinin imkansız olduğunu açıkladılar.

İlk olarak 2020 yılı için planlanan ExoMars fırlatışı; Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 yıl sonraya yani 2022 tarihine ertelenmiştir. ESA, iptal edilen bu görevi yeniden başlatmak için Rus ekipmanlarına alternatifler bulması gerekmektedir.

Avrupa Uzay Ajansı astronotu olan Rosalind Franklin, Kazakistan’daki Baykonur’dan Soyuz roketi sayesinde; fırlatılacak ve yine Rus üretimi olan Kazatchok iniş aracını kullanarak Mars’a bir iniş gerçekleştirecekti.

Daha önceki yorumlarında ESA Genel Direktörü olan Josef Aschbacher; Rusya-Ukrayna krizinden sonra Uluslararası Uzay İstasyonu ve ExoMars projeleri; için Rusya ile çalışacaklarını ancak savaşı da takip edeceklerini aktarmıştı. Fakat ESA gelen baskılara daha fazla dayanamayarak bu programı iptal ettiğini açıkladı.

Bu proje haricinde Soyuz roketinin kullanılmasına dayalı tüm ESA programları da şimdilik askıya alınmıştır. Bu programlar arasında Avrupa’ya ait takımyıldızı Galileo, Oklid bilim görevi ve son olarak; Avrupa-Japonya Dünya Gözlem misyonu olan EartCare için 2 uydu bulunmaktaydı.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Sizce Rusya’ya uygulanan bu yaptırımlar fazla mı yoksa daha çok yaptırım yapılması gerekiyor mu ? görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Binance Yeni Oyununu Duyurdu ! Bitcoin Hediye Edecek !

ExoMars

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?