Antarktika Buzların Altında Ne Var ?
  1. Ana Sayfa
  2. Metafizik

Antarktika Buzların Altında Ne Var ?

0

Antarktika buzların altında ne var ?

Günümüzde en çok merak edilen kıtalardan biri Antarktika’dır. Buzullarla kaplı devasa yer içerisinde çok uzun yıllar önce tropikal yaşam olduğu, birçok hayvana ev sahipliği yaptığı biliyor muydunuz? Bilim adamlarının araştırmasına göre birçok canlının yaşadığı hatta dinozor fosillerine rastlanarak çok büyük gizemleri de barındırıyor. Bu gizemin meraklılığı dünya üzerinde buzların %92’sini barındırmasıyla birlikte bu buzulların erimesiyle geçmişle ilgili tüm yüzeyleri ve araştırma yapılacak alanları da çıkarmaktadır.

Antarktika Neden Buzullarla Kaplı ?

Milyonlarca yıl önce kıtalar birleşik halde yer alıyordu. Bu kıtaların birleşik olduğunda Antarktika ılıman iklime sahip olarak devam ediyordu. Dünya kıtaları arasında büyüklük olarak beşinci sırada yer almaktadır. Bölgeler içerisinde mason yağmurları da yer aldığı tahmin ediyor. Tropikal ağaçların yetiştiği ve çok verimli toprak alanları tahmin ediliyor.

Antarktika buzların altında ne var ?

Milyonlarca yıl geçmesiyle birlikte kıtaların ayrılması sonucunda kıta çevresinde okyanus doğru akım yaparak çevreleyen bir alanı oldu. Bu durum sıcaklığın düşmesine neden olarak buzullara dönüşmesine neden oldu.
Aslında Antarktika kurak yer olarak tanımlanmaktadır. Yağmur almasının nedeni ise havadaki suyun donmasından kaynaklıdır. Havada suyun donmasıyla birlikte etrafı buzullarla çevrili alan olarak ayrılmıştır. Sert iklime sahip olan Antarktika en sıcak zamanları -20 derece soğuk olduğunda da -70’e kadar çıkmaktadır.

Antarktika Buzullar Çözülseydi Neler Olurdu ?

Antarktika buzların altında ne var ?

Antarktika üzerinde bilim adamları yeri delerek geçmişle ilgili bilgiler etmeye çalışmaktadır. Araştırma ekipleri dönemler içerisinde birçok canlının fosiline ulaştı. Ayrıca yeni deniz canlıları da keşfedilmeye devam ediyor. Bu durum soğuk iklime karşı aşırı zor şartta olsa dahi hayatta kalan canlıları göstermektedir.

Antarktika’da Yaşam Var mı ?

Antarktika yaşayan halk bulunmaktadır. Ortalama olarak yıl içerisinde toplam 4 bin civarında artan nüfus olarak yer almaktadır. Bu durum turist sayısıyla birlikte artmaktadır. Bölgenin sıcak yerlerinde yaşayan insanlar tatil yaparak veya merak duygusuyla gelmektedir. Bölgenin en önemli özelliği herhangi bir devlet tarafından yönetilmemesidir.

Ayrıca dönemler içerisinde etkinlikler düzenlenerek aktiveler yapılmaya çalışmaktadır.
Bilim adamları sıklıkla keşif yapma amaçlı gelmektedir. Bilim adamlarının geçmişe yönelik araştırmaları yeni bulgular bulunması ve bu verilere göre yeni yaşam kaynakları bulmaya çalışmaktadır. Yapılacak keşiflerle yeni canlı türleri keşfetmek büyük değişim sağlayacaktır.

Benzer makalelerimizi görmek için metafizik kategorimizi ziyaret edebilirsiniz..

Antarktika buzların altında ne var ? Antarktika’da yaşayan insanlar var mı ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?