Amerika’da Siber Saldırı Yüzünden Bir Okul Kapandı !
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Amerika’da Siber Saldırı Yüzünden Bir Okul Kapandı !

0

Okul Siber Saldırı 

ABD’de bulunan Lincoln Koleji isimli bir okul yaşadığı siber saldırıların sonu gelmeyince kapanma kararı aldı. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

ABD’de yer alan Lincoln Koleji, Geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir siber saldırıya maruz kaldı. Yaşanılan bu siber saldırı sonrasında okul, çalışanlar ve öğrenciler ile ilgili kişisel veriler sızdırılmadı. Fakat bu saldırıdan sonra okulda gerekli tüm sistemler çalışamaz hale geldi. Lincoln Koleji, bu saldırı sonrasında baskıya daha fazla dayanamadı ve bir veda mektubunu takipçileri ile paylaştı.

Lincoln Koleji, yaşanılan bu siber saldırıdan sonra kapatılacak ilk yüksek öğretim kurumu olarak da kayıtlara girecektir.

ABD’de Bir Kolej Siber Saldırı Sonucunda Kapatılıyor !

Lincoln Koleji’nin internet sitesinde ön plana çıkan veda mektubunda; İspanyol gribinden, savaşlardan, büyük buhran gibi felaketlerden sağ çıktığı fakat yaklaşık olarak 1 yıldır devam eden siber saldırılardan sağ çıkamadıkları duyurulmuştur.

Kolej abonelerinin siber saldırılar hakkında bilgi toplamasına ve paylaşmasına destek veren Araştırma ve Eğitim Ağları Bilgi Paylaşım ve Analiz Merkezi, ‘Lincoln Koleji için gerçekten üzülüyorum, keşke yardım edebileceğimiz bir yol olsaydı fakat fidye yazılımı tarafından saldırı aldığınızda bundan kurtulmanın yolu çok pahalıya patlayabilir’ ifadelerini kullandı.

okul-siber-saldırı

Lincoln Koleji sözcüsü uğramış oldukları siber saldırı sonrasında herhangi bir ayrıntıyı kullanıcılarıyla paylaşmadı. Kolej yetkilileri de yine aynı şekilde siber saldırı sonrasında bir açıklama gerçekleştirmedi. Okul müdürü ise okulun çok uzun bir geçmişi olduğunu ve kapanma kararından dolayı çok üzgün olduklarını dile getirdi.

2021 yılında yine benzer bir okula siber saldırı düzenlenmiş ve bu saldırıdan; kurtulmanın fiyatı ise 10 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Siber saldırıyı yapanlar; son dönemlerde okullara, hastaneler ve polis merkezi gibi; büyük yerlere geri dönüşü olmayacak siber saldırılarda bulunuyorlar. Siber güvenlik firmasının yapmış olduğu açıklamaya göre geçtiğimiz yıl 14 üniversite siber saldırıya maruz kalmıştı.

Konuyla alakalı uzmanlar ABD’de bu tarz siber saldırıların arttığını ve önlem almazlarsa; verilen hasarın git gide artacağının altını çiziyorlar. Şu an için Lincoln Koleji kapandı fakat bu ilk olmayabilir.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Huawei Tag Geliyor ! Apple ve Samsung’a Yeni Rakip !

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?