Amazon’un Starlink’e Rakip Olan Projesi Project Kuiper Nedir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Amazon’un Starlink’e Rakip Olan Projesi Project Kuiper Nedir ?

0

Amazon’un yeni projesi olan Project Kuiper Nedir ? 

Amazon’un, SpaceX’in uydu internet projesi olan Starlink ile rekabet etmesi beklenilen yeni bir projesi ortaya çıktı. Geçtiğimiz Nisan ayında imzalanan milyar dolarlık anlaşmalar ile Amazon şirketi, dünya yörüngesine binlerce yeni uydu gönderecek. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

Jeff Bezos her ne kadar Amazon’un CEO’luğundan istifa etmiş olsa da Elon Musk ve Jeff Bezos çekişmesi bitmiyor ve hatta bir üst seviyeye tırmanıyor. Amazon şirketi, dünya etrafındaki küçük uyduları kullanarak  uzaydan dünyaya internet sağlamak gibi yeni bir projesi var. Amazoni bu yeni projenin adını Project Kuiper olacağını açıkladı. Uzun süredir geliştirilen projede son olarak geçtiğimiz aylarda beklenilen izinler alınmış ve gerekli anlaşmalar sağlanmıştır.

Geçtiğimiz Nisan ayında Amazon, Project Kuiper uydularını uzaya fırlatmak için milyarlarca dolarlık bir sözleşme imzaladı. Jeff Bezos’un Blue Origin adlı roketi, ABD’nin United Launch Alliance roketi ve Avrupa’nın Arianespace roketi dahil olmuştur. Amazon şirketi Project Kuiper roketini ilk defa 2019 yılında duyurmuştur. Fakat Amazon’un geçen ay yaptığı açıklama, projeye yeni bir hız kazandırmıştır. Amazon şirketinin bu hamleyi yapması resmen Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink projesine; bir meydan okuma olarak kabul görmektedir.

Amazon Dünya Yörüngesine 3.236 Mikro Uydu Göndermeyi Planlıyor

amazon-project-kuiper-nedir

SpaceX şirketinin Starlink projesi, dünya yörüngesinde halihazırda 2000 uyduya sahip ve tam tamına 250.000; aboneye hizmet vermektedir. Bu bilgilere ek olarak Federal İletişim Komisyonu, SpaceX’in uzaya tam 12.000 uydu; göndermesine de izin vermektedir. Amazon şirketi bugüne kadar henüz tek bir uydu bile fırlatmasa da, yine; de bu sektör de büyük bir rol oynayabilmektedir. Bunun nedeni olarak şirket şimdiden dünyanın yörüngesine 3.236 mikro uydu göndermeyi planlıyor.

Amazon şirketi Project Kuiper’i ilk olarak 2019 tarihinde açıklasa da asıl olaylar; geçtiğimiz Nisan ayında yaşanmıştır. Amazon, 2022 yılında milyarlarca dolara mal olacak yeni anlaşmalar imzalasa da dedikleri bu uyduları; ne zaman uzaya yollayacakları hakkında net olarak bir bilgi vermediler.

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Amazon çıkaracağı bu yeni proje ile Starlink’e rakip olabilir mi ? görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Amazon’un yeni projesi olan Project Kuiper Nedir ? 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?