Amazon Açıkladı Alexa Bugün Kapatılıyor !
  1. Ana Sayfa
  2. Web

Amazon Açıkladı Alexa Bugün Kapatılıyor !

0

Alexa Rank Kapatılıyor mu ? 

Yaklaşık olarak 25 yıldır devam eden ve Amazon bünyesinde çalışan Alexa bugün kapatılıyor. Gelin detayları birlikte inceleyelim.

ABD merkezle Alexa şirketi, Amazon bünyesi altında yer alan şirketlerden birisidir. Alexa Toolbar isimli yazılımı kullanan kişiler ise tüm dünyadaki web sitelerine ait trafik bilgileri başta olmak üzere tüm bilgileri öğrenebiliyorlar. Fakat Amazon sunmuş olduğu bu hizmeti bugün sonlandıracağını açıkladı.

Alexa Bugün Kapatılıyor !

alexa-rank-kapatılıyor-mu

Yaklaşık olarak 25 yıldır web sitesi olan kullanıcıların kullandığı Alexa bugünden itibaren kapatılıyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitelerine baktığımızda ilk beşte herkesin tahmin edebileceği gibi Google, Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram yer almaktadır. Listenin devamında ise Alışveriş siteleri, haber siteleri ve diğer sosyal medya platformları yer almaktadır. Bilgiyeri.com adlı sitemiz ise Alexa rating sıralamasında ilk 5 binde kendine yer bulmuştur.

Bu bilgilere ek olarak Alexa’nın çatı şirketi olan Amazon’un alışveriş sitesi Türkiye sıralamasında 32. sırada, Microsoft’un 35, Reddit’in ise 37. sırada olduğunu sizlerle paylaşalım. Bu listede Devletin resmi kurumlarının da yer aldığını söyleyelim.

Örnek vermek gerekirse Milli Eğitim Bakanlığının web sitesi olan mev.gov.tr 45. sırada, e-Devlete giriş yaptığımız site olan türkiye.gov.tr ise 13. sırada kendine yer bulmuştur. Belirtmiş olduğumuz bu sıralamanın web site aktif trafik duruma göre sürekli olarak değiştiğinin altını çizelim. Dünyanın en çok bilgi barındıran sitesi olarak kabul edilen Vikipedia ise 17. sırada bulunmaktadır.

Alexa Hangi Verileri Görmemize Yarıyordu ?

  • Web sitelerin Dünya ve Ülke sıralamaları
  • Yaklaşık olarak yükleme süreleri
  • En çok ziyaretçinin geldiği kelimeler
  • En çok ziyaret edilen sayfalar
  • Siteye gelen kişilerin kaldıkları ortalama süre
  • Web sitesinin güvenilir olup olmadığı
  • Başka benzer siteler
  • İnternet Archive kayıtları sayesinde sitenin geçmişteki raporları

Peki sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? Alexa rating sitesinin kapatılmasını doğru buluyor musunuz ? Aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere görüşlerinizi aktarabilirsiniz.

Son yazımızı okudunuz mu ?

Avatar: The Way of Water Filminden Görseller Sızdırıldı ! 2022

alexa kapatılıyor mu

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?