20.Yüzyılın İkonu Frida Kahlo Kimdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografi

20.Yüzyılın İkonu Frida Kahlo Kimdir?

1

Frida Kahlo Kimdir ?

Frida Kahlo (tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon) yirminci yüzyılın bir ikonu haline gelen Meksikalı ressamdır. Eserleri, politik görüşleri ve aşk hayatı ile tanınmaktadır. Eserleri sürrealist akım ile ilişkilendirilmiş olsa da kendisi bu tanımı reddetmektedir. Eserlerinin çoğu kendi yaşamından gerçekler taşımaktadır.

Frida Kahlo’nun Yaşamı

Frida Kahlo, Meksika’nın Coyocan şehrinde 1907 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum tarihi aslında 6 Temmuz 1907’dir. Fakat kendisi bunu 7 Temmuz 1910 tarihi Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği gün olarak kabul etmiş ve hayatının bu yeni Meksika ile başlamasını istemiştir.

Hayatı boyunca hastalıklarla uğraşan Frida Kahlo 6 yaşındayken çocuk felci hastalığı geçirmiştir. Bunun sonucunda da bir ayağı sakat kalmıştır. Bu geçirdiği hastalık sonucunda okulda kendisine takılan “Tahta Bacak Frida” lakabını görmezden gelmiştir. Kendisiyle barışık bir yaşam sürmeye devam etmiştir. Dönemin en iyi eğitimini veren okullarından olan “Ulusal Hazırlık Okulu” nda eğitim görmüştür. Bunun sayesinde de sanat, felsefe, edebiyat gibi alanlara olan ilgisi artmıştır.

Kendisi henüz 18 yaşındayken 17 Eylül 1925 tarihinde ciddi bir trafik kazası geçirmiştir. Pek çok kişinin hayatını kaybettiği otobüsün travmayla çarpışması sonucunda gerçekleşen kazada travmayın demirlerinden bir tanesi sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştır. Bu kaza bütün hayatını etkilemiş ve hayatının büyük bir kısmını hastanelerde acılar içinde geçirmiştir. 32 kez ameliyat geçirmiştir. 1954 yılında da çocuk felci sebebiyle sakat olan ayağı kangren yüzünden kesilmiştir.

Geçirdiği bu korkunç kazadan 1 ay sonra hastaneden çıkan Frida, acılarını ve ruhundaki sıkıntıları resim çizerek atmaya çalışmıştır. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler çizmiştir. İlk otoportesi olan “Kadife Elbiseli Otoporte” yi de 1926 yılında resmetmiştir.

1927 yılında sonunda yataktan çıkıp yürümeye başlayan Frida, bu yıl sanat ve politika çevreleri ile yakınlaşmaya başlamıştır. Bu dönemde Kübalı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanaçtısı Tina Modotti ile tanışmıştır. Onlarla birlikte sanaçtı davetlerine ve sosyalist fikir tartışmalarına katılmıştır. Resim çizmeye de devam etmiştir. Frida, yakın arkadaşı Tina Modotti sayesinde ünlü ressam Diego Rivera ile tanışmış ve ona resimlerini göstermiştir.

Frida Kahlo’nun Evliliği

Diego Rivera ile aralarında başlayan ilişkide çok geçmeden evlenme kararı alarak 21 Ağustos 1929’da evlenmişlerdir. Sanatçı ikinci otoportesini de evliliklerinin ilk yılında yapmıştır. Evliliklerinden 2 yıl sonra da bir düğün fotoğrafını konu alarak çizdiği “Frida ve Diego Rivera” isimli tablosu San Fransisco Kadın Ressamlar Topluluğu sergisinde sergilenmiştir.

Çiftin evlilikleri oldukça çalkantılı geçmekteydi. Evliliklerinin ilk yılında hamile kalan Frida, Diego ile yaşadığı sorunlar sebebiyle çocuğu aldırmıştır. Bunun ardından 2 defa daha hamile kalan Frida ikisinde de düşük yapmıştır. Bu düşüklerin arkasından Diego’nun sadakatsizliğini öğrenen Frida ondan 1939 yılında ayrılmıştır. Fakat bir sene sonra tekrar evlenmişlerdir. Ona aşkı tattıran Diego iken en büyük acılara da sebep olmuştur. Hatta daha sonraları Diego ile ilişkisini tanımlamak için Frida şu sözleri sarfetmiştir: “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı”.

Aynı sene sürrealist sanatın öncülerinden olan yakın dostu Andre Breton’un da desteğiyle New York’ta bir sergi açmıştır. Bu sergi Frida’nın uluslararası anlamda ün kazanmasını sağlamıştır. Daha sonrasında da Paris’te bir sergi açmıştır. Bu sergisine Picasso, Kandinsky gibi önemli sanatçılar katılmıştır. Hatta Louvre Müzesi tarafından “Çerçeve” isimli tablosu satın alınmıştır.

Son Yılları

Sık sık sağlık sorunları yaşayan Frida bütün acılarını ve kederlerini resim yaparak tuvale akıtmaya devam etmiştir. 1943’te de Las Esmeralda isimli bir sanat okulunda öğretim üyeliği görevine başlamış ve bu görevine 10 yıl devam etmiştir. 1950 yılında sağlık durumu kötüleşen Frida omurgasındaki sorunlar sebebiyle tekrar hastaneye kaldırılmıştır. 13 Temmuz 1954 yılında ise akciğer embolisi hastalığı sebebiyle son nefesini vermiştir. Arkasında bıraktığı son tablosu ” Yaşasın Yaşam” isimli eseridir.

Bir önceki yazımızı okumak için: Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Frida’nın hayatını konu alan bir film

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir