14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Neden Kutlanır?
  1. Ana Sayfa
  2. .

14 Şubat Sevgililer Günü Nedir? Neden Kutlanır?

0

Aziz Valentine Günü olarak da adlandırılan Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat’ta kutlanır. Aziz Valentine adlı bir veya iki erken Hristiyan şehidini onurlandıran bir Hristiyan bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın birçok bölgesinde romantizm ve sevginin kültürel, dini ve ticari kutlaması olarak anılmaktadır.

Aziz Valentine Bayramı’nın MS 496’da Papa I. Gelasius tarafından 14 Şubat’ta MS 269’da ölen Romalı Aziz Valentine onuruna kutlanmak üzere kurulduğuna dair bir gelenek vardır. Bayram Gelasian Kutsal Ayini’nde bulunur. Yani en az sekizinci yüzyıldan beri gözlemlenmiştir.

14. ve 15. yüzyıllarda, ilkbaharın gelişiyle “muhabbet kuşları” ile ilişkilendirmişti. Saray aşkı kavramlarının geliştiği gün, romantik aşkla ilişkilendirilmiştir. 18. yüzyıl İngiltere’sinde, çiftlerin çiçekler ve şekerlemeler, tebrik kartları göndererek birbirlerine olan aşklarını ifade ettikleri bir fırsat haline gelmiştir.

Bugün kullanılan Sevgililer Günü sembolleri arasında kalp şeklindeki anahtar, güvercinler ve kanatlı Cupid (aşk tanrısı) figürü yer almaktadır. Günümüzde 19. yüzyıldan beri el yazısıyla yazılan aşk mektupları, yerini seri üretilen tebrik kartlarına bırakmıştır. İtalya’da Aziz Valentine Anahtarları, “romantik bir sembol ve vericinin kalbinin kilidini açmak için bir davet” olarak anılmaktadır. Aşıklara ve ayrıca çocuklara epilepsiden (Aziz Valentine Hastalığı olarak da adlandırılmaktadır) korunmaları için verilir.

Sevgililer Günü Tarihi

Çok sayıda erken Hıristiyan şehitlerine Valentine denilmiştir. 14 Şubat’ta onurlandırılan Sevgililer, Valentine of Rome ve Valentine of Terni’dir.

Valentine of Rome, 269’da şehit düşen ve 496’da Papa I. Gelasius tarafından azizler takvimine eklenen ve Via Flaminia’ya gömülen Roma’da bir rahiptir. Valentine of Terni, Interamna’nın piskoposu olmuştur ve 273’te İmparator Aurelian’ın zulmü sırasında şehit olduğu söylenmektedir. Her ikisi de Via Flaminia’da farklı yerlere gömülmüştür.

14 Şubat, çeşitli Hristiyan mezheplerinde Sevgililer Günü olarak kutlanır. Örneğin, Anglikan Cemaati’ndeki azizler takviminde ‘anma’ rütbesine sahiptir. Ayrıca Lüteriyen Kilisesi’nin azizler takviminde Aziz Valentine bayramı olarak da anılmaktadır. Ancak, Roma Katolik Azizler Takvimi’nin 1969 revizyonunda, 14 Şubat’ta Aziz Valentine bayram günü Genel Roma Takvimi’nden çıkarılmıştır. Ve şu nedenle belirli (yerel ve hatta ulusal) takvimlere indirilmiştir. “Aziz Valentine tarihi eskidir, belirli takvimlere bırakılmıştır. Çünkü Aziz Valentine hakkında 14 Şubat’ta Via Flaminia’ya gömülmesi ve adı dışında hiçbir şey bilinmemektedir.”

Bayram günü, azizin kalıntılarının bulunduğu iddia edilen Balzan’da (Malta) ve ayrıca daha eski, İkinci Vatikan Konseyi öncesi takvimini takip eden Gelenekçi Katolikler tarafından dünya çapında kutlanmaktadır.

Doğu Ortodoks Kilisesi’nde Aziz Valentine, Roma papazı Aziz Valentine’in onurlandırıldığı 6 Temmuz’da tanınır; Ayrıca Doğu Ortodoks Kilisesi, 30 Temmuz’da Interamna Piskoposu Hieromartyr Valentine’in bayramını kutlar.

14 Şubat Nasıl Kutlanmaktadır?

14 Şubat, ilk Sevgililer Günü kartını yollayan Esther Howland’tan sonra çok sayıda insanın kutladığı geleneksel bir olaya dönüşmüştür. Bunun sonucu olarak sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre 14 Şubat günü tüm dünyada yaklaşık 14 milyar adet aşk kartı gönderilmektedir.

Kart, çiçek, çikolata ve diğer hediyeler gönderme geleneği İngiltere’den gelse de, Sevgililer Günü İngiltere’deki çeşitli bölgesel geleneklerle hala bağlantılıdır. Örneğin, Norfolk’ta “Jack Valentine” adlı bir karakter evlerin arka kapısını çalar ve çocuklara tatlılar, hediyeler bırakır. İkramları bırakıyor olsa da, birçok çocuk bu mistik insandan korkmaktadır.

Slovenya’da, Aziz Valentine, baharın azizlerinden biridir, sağlığın azizi ve arıcıların ve hacıların koruyucusu olarak bilinmektedir. Bir atasözü, “Aziz Valentine köklerin anahtarlarını getirir” der. Bitkiler ve çiçekler bu günde büyümeye başlar. Bağlarda ve tarlalarda ilk çalışmaların başladığı gün olarak kutlanmıştır. Kuşların o gün birbirlerine evlenme teklif ettikleri veya evlendikleri de söylenir. Bazı yerlerde (özellikle Beyaz Karniola) olduğu gibi, Aziz Valentine baharın başlangıcını işaret eder.

Kutlayan bu kadar ülke olmasına karşılık bu güne karşı olan ülkeler de vardır. Özbekistan, Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan Sevgililer gününü kutlamayan ülkelerdir. Hatta Suudi Arabistan’da sevgililer günü kutlamasına dair bütün ürünlerin satışı yasaktır. 

Son yazımızı okumak için: Bitcoin’in Kurucusu: Satoshi Nakamoto

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Google Haberlerde Bizi Takip Edin !

Hemen ücretsiz takip edin ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Google Haberler : https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPznsQswiYPJAw?ceid=TR:tr&oc=3

Yazar Hakkında

Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?